Przebiec pierwszy maraton

Ból i walka znane z maratońskich biegów nie są już mi obce. 15-go października wspólnie z Darkem z Emitt Race Team pokonałem trasę Poznańskiego Maratonu i oficjalnie stałem się maratończykiem. Zdarzało mi się wcześniej biegać ponad 60 km na treningach, ale nigdy wcześniej nie ścigałem się na królewskim dystansie. Dla Darka była to szansa pobicia życiówki na 42km195m.

Wszystkie opowieści, których nasłuchałem się od bardziej doświadczonych Kolegów biegaczy były prawdą. Maraton to dystans do którego należy podejść z pokorą. Niezwykle trudno jest wytrzymać napięcie towarzyszące pierwszym kilometrom. Złudne wrażenie zapasów energii kusi, aby przyspieszyć, trzymać wysoką prędkość.

Zaraz po starcie pilnowałem się, aby nie przesadzić z tempem, niestety pokusa była silniejsza. W połowie trasy zameldowałem się z rezultatem ok. 1:20:50 – jakieś 4 min szybciej niż zakładałem. Zgodnie z powiedzeniem, że maraton zaczyna się po 32 km mój maraton właśnie tam się rozpoczął. Pomyślałem “przecież do mety jeszcze 10km?”. Wyraźnie zwolniłem w obawie nieukończenia wyścigu. Zbliżałem się do 36km, gdzie czekała na mnie wcześniej nieznana mi “ściana”. Im bliżej ściany, tym słabsze stawało się tempo biegu. Pechowo 36km znajdował się w środku najgorszego odcinka, gdzie górka wyssała ze mnie prawie całe rezerwy energii. Ostatecznie pokonałem zmęczenie i wbiegłem na metę uzyskując rzutem na taśmę rezultat 2 godzin 51 minut i 17 sekund, zajmując 43 miejsce na 7,4 tys. uczestników. W swoim debiucie pokonałem magiczną barierę 3 godzin. Jestem bardzo zadowolony. Darek był znakomicie przygotowany i zagrał va-bank atakując 3 godziny. Niestety nie trafił z formą, a do złamania życiówki sprzed 6 lat zabrakło zaledwie kilkanaście sekund.

Wspaniały bieg, organizacja i uczestnicy. Mam nadzieję, że spotkamy się w kolejnej, 19stej edycji!
Dziękuję Darkowi za prezent w postaci pakietu startowego – gdyby nie ten gest na pewno nie zostałbym Maratończykiem.

Bogusz Podgórski (BoPo)
EMITT RACE TEAM

Fot. Adam Gubański. Źródło: https://drive.google.com/drive/folders/0B6YulI-gFaPUYUZFX3lmeVNrdmM